V minulém článku jsme se dozvěděli, jak funguje fotovoltaický střídač, a dnes se proto podíváme na základní technologie fotovoltaických střídačů.
Základní rozdělení technologií střídačů
Podle druhu aplikace
- Samostatné střídače (autonomní, Grid-off)
Tyto střídače se používají v samostatných napájecích systémech, tzv. ostrovním režimu, které nejsou propojeny s rozvodnou sítí. Veškerá vyrobená elektrická energie se spotřebovává přímo v místě instalace nebo se ukládá do baterií. Autonomní systémy se dále dělí:
- Bez akumulace energie: Zde může nastat problém v období bez slunečního záření.
- S akumulací energie: Tyto systémy vyžadují akumulátorové baterie.
2. Síťové střídače (Grid-on)
Tyto střídače jsou propojeny s distribuční sítí (DS). Výhodou tohoto systému je, že veškerá vyrobená elektrická energie může být zužitkována. Přebytek energie, který není spotřebován, je dodáván zpět do DS.
3. Hybridní střídače
Hybridní střídače představují nejmodernější typ střídačů, který dokáže řídit fotovoltaické panely, bateriové úložiště i rozvodnou síť, jak je znázorněno na Obr. 1-1. Výhodou tohoto systému je částečná nezávislost na DS a možnost provozu v ostrovním režimu. Vyrobená energie se primárně využívá k pokrytí vlastní spotřeby, přebytečná energie slouží k nabíjení baterií, a pokud je jí dostatek, je odeslána jako přebytek do DS. V případě nedostatku vyrobené energie potřebné k pokrytí vlastní spotřeby dokáže hybridní střídač automaticky využít energii uloženou v bateriích nebo následně čerpat energii z DS.